Když jsme se před několika lety rozhodli začít prodávat naše čerstvé kaše, jednou z velkých motivací byly instantní kaše, které tenkrát nabízela (a vlastně do dneška nabízí) většina obchodů. Spousta našich známých si tyto produkty v touze po zdravé a vydatné snídani kupovala a pak je do sebe po ránu s nechutí soukala.
“Já to ale pro to své zdraví prostě nějak zvládnu, i když mi to teda moc nechutná.”
My jsme si tou dobou už dávno vychutnávali po ránu kaše čerstvé, pěkně doma uvařené. Ty předpřipravené už jsme dávno obcházeli v regálech obcházeli obloukem.
Čerstvé kaši z opravdových obilovin se totiž nic nevyrovná. Přitom to není žádná věda! Když teda víte jak na to. Vsadíme se ale, že uvařit rýži určitě zvládne většina z vás a tím pádem vám zaručujeme, že zvládnete i jáhly (je to totiž skoro to samé). Pak už stačí přidat jen oblíbené oříšky nebo semínka, sušené nebo čerstvé ovoce, trochu másla nebo kokosového tuku a skvělá snídaně je na světě.
Oblíbené “posypky” si můžete i namíchat předem společně do velké uzavíratelné sklenice a tím vám vznikne směs, ze které už můžete jen odsypávat. Je nám totiž jasné, že v ranním spěchu se počítá každá minuta.
Když si zvyknete na vařenou kaši, která má krásnou jemnou krémovou konzistenci a zasytí vás opravdu na dlouho, protože jde o pořádnou obilovinu – žádný extrudát rozmělněný na prášek – taky začnete regály s těma předpřipravenýma obcházet obloukem, věřte nám!
A kromě toho, že chuťově a výživově se ty kupované těm doma připraveným nemůžou nikdy rovnat, tak je tu ještě několik dalších důvodů:
Proč se většině kupovaných kaší vyhnout?
- Často jsou zbytečně doslazovány těmi nejlevnějšími sladidly jako je fruktóza, cukr nebo glukózo-fruktózový sirup. Ty domácí často stačí dosladit jen sušeným ovocem.
- Často obsahují škrob, který je zahustí a různá aromata místo opravdového ovoce.
- Pokud to není kaše z jemných ovesných vloček, základem je většinou extrudát rozemletý na prášek, při tom je často v obsahu uvedeno, že jde o rýži nebo jáhly. Extrudát vzniká zjednodušeně tak, že se zrno zahřeje na vysokou teplotu a tím se nafoukne a zkřehne. Takto zpracované obiloviny ovšem ztrácejí výživovou hodnotu a také vás zasytí na kratší dobu.
- Z takových kaší většinou vznikne po zalití horkou vodou divná hmota bez struktury, někdy dokonce příliš vodnatá.
- Chuťově je to celé často hlavně dost sladké.
- V zásadě je to také hodně předražený produkt. Třeba půl kila jemných ovesných vloček v BIO kvalitě koupíte za cca 40 Kč. Jednoporcový balíček kaše stojí průměrně 15 Kč a to je v něm vloček kolem 30 g a zbytek je škrob, cukr, aromata a špetka sušeného ovoce.
- Co se množství obalů týče, jednoporcové kaše jsou ekologickou zátěží!
Nechceme křivdit všem kaším na trhu, v poslední době už se objevilo pár výrobců, kteří se snažili vytvořit kvalitnější verzi a nabízejí kaše bez sladidel, škrobů a aromat, s velkou dávkou oříšků a ovoce nebo kvalitní čokolády. Ty jsou ovšem cenově rozhodně někde jinde než 15 Kč za jednu porci. A když si přečtete složení v zásadě to není nic, co byste si nezvládli doma sesypat sami.
U nás tedy domácí kaše vyhrává na celé čáře. Víte, co jíte a ještě ušetříte. Co si přát víc? 🙂
Jana a David